Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı

Sağlık,Psikoterapi ve Psikolojik Danışma Birimi Hakkında

Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık Merkezindeki görüşmelerin Amacı:

Hepimiz sorunsuz, stressiz bir yaşam hayal etsekte, gerçek yaşam buna çoğu zaman izin vermemektedir. Günümüz yaşam şartları içerisinde her insan zaman zaman baş etmekte zorlandığı sorunlar ile karşılaşabilmektedir. Karşılaşabileceğimiz; okul başarısı, duygusal ilişkiler de sorunlar, aile içi problemler, iş ortamı vb… sorunlar, bizlerde  bilişsel (zihinsel ) , duygusal ve bedensel direncinin tükenmesine yol açabilmektedir.  İşte bu aşamada psikolojik destek almaya ihtiyaç duyabiliriz. Zira hepimizin stresle baş etme yöntemleri ve vücut direnç düzeyleri farklılık göstermektedir. Sorunsuz, stressiz bir yaşam hayal etmek yerine karşılaşabileceğimiz sorunlarla kendi bireysel özelliklerimizin güçlü ve zayıf yönlerini belirleyerek çözümler üretmeyi öğrenmeye çalışmalıyız. Bu nedenle, Merkezimizde;

  • Öğrencilerimizin duygusal, zihinsel, sosyal gelişimlerine ve eğitim sorunlarına yardımcı olmak,
  • Bireyin yeni başlamış veya daha önceden devam eden psikolojik bir rahatsızlığı ve tedavisi varsa, doktorunun da izni ve iş birliği içerisinde özellikle Bilişsel Davranışçı Psikoterapi teknikleriyle bireyin tedavi sürecine destekte bulunmak,
  • Yapılabilecek eğitici grup seminerleri veya sosyal aktivitelere destek olmak.

Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık Merkezinden Kimler Yararlanabilir:

Görüşmeler için her hangi bir sağlık güvencesine ihtiyaç yoktur.

Üniversitemizde öğrenim gören tüm öğrenciler,

Üniversitemizde çalışan tüm personel ve personel yakınları yararlanabilir.

RANDEVU İÇİN DETAYLI BİLGİYE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

NOT: Acil görüşme ihtiyacı hissedilen durumlarda randevuya gerek yoktur. Gün içerisinde görüşme için mutlaka zaman oluşturulmaya çalışılacaktır.

Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Eğitimi ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapi Eğitimi ( Sertifikalı ) tecrübesine dayalı olarak, aşağıdaki konu başlıklarında bilgilendirici eğitim seminerleri ve yapılandırılmış psikoterapi desteği verilebilmektedir:

- Yaygın Anksiyete Bozuklukluğu,

- Panik Atak ve Panik Bozukluğu rahatsızlığı psikoterapisi,

- Obsesif Kompulsif Bozukluklar psikoterapisi,

- Sosyal Fobi ( çekingen kişilik özellikleri ) psikoterapisi,

- Hafif ve Orta düzeyde depresyon için psikoterapi,

- Sınav Kaygısı için psikoterapi,

- Aile içi anne-baba-çocuk veya eş sorunları,

- Duygusal ilişkilerde yaşanılan sorunlar,

- Ders çalışmaya motive olmakta zorlanma,

- Hassas kişilik özelliklerinin insan ilişkilerinde getirdiği sorunları minimum seviyeye indirmeye yardımcı olmak,

- Mesleki doyumsuzluk ve iş performansı kaybını en aza indirgenmesine yardımcı olmak.

NOT: Özellikle İdari Birimlerin çalışan personel için ihtiyaç duydukları konularda Eğitim Seminerleri Verilmektedir. Bunlardan bazı konu başlıkları:

- “ İş ortamı stresi ve stresle başa çıkma yolları” konulu eğitim semineri,

- İletişim ve Empati konulu eğitim semineri,

- Gençlik çağı sorunları ve gençlere yaklaşım konusunda çalışanların ve ailelerin eğitimi konusunda seminerler,

Sağlık, sadece hastalık ve sakatlık halinin olmayışı değil, bedensel, ruhsal ve sosyal yönden tam bir iyilik hali içerisinde olmaktır ". Ne var ki günümüzün zor yaşam koşulları içerisinde bu tanımdaki gibi sağlıklı bir hayat oluşturmak ve sürdürebilmek oldukça zorlaşmıştır. Karşılaşabileceğimiz; okul başarısı, duygusal ilişkiler de sorunlar, aile içi problemler, iş ortamı vb… sorunlar, bizlerde  bilişsel (zihinsel ) , duygusal ve bedensel direncinin tükenmesine yol açabilmektedir. Çünkü günümüz şartlarında stres hayatımızın normal bir parçası haline gelmiştir. Hepimizin stresle baş etme yöntemleri ve vücut direnç düzeyleri farklılık gösterdiği için zaman zaman psikolojik destek almaya ihtiyaç duyabiliriz.

Üniversitemiz Psikoterapi ve Psikolojik Danışma birimimiz bunun bilincinde olarak hem öğrencimize hem de personelimize randevulu bir şekilde güney yerleşkemizde hizmet sunmaktadır.

Birimimize başvuran bireylere destek olmaya çalıştığımız konu başlıklarından bazıları şunlardır:

Yaygın Anksiyete Bozuklukluğu, Panik Atak ve Panik Bozukluğu, Obsesif Kompulsif Bozukluklar, Sosyal Fobi ( çekingen kişilik özellikleri ), Hafif ve Orta düzeyde depresyon için, Sınav Kaygısı, Ders çalışmaya motive olmakta zorlanma,  Aile içi anne-baba-çocuk veya eş sorunları, Duygusal ilişkilerde yaşanılan sorunlar, Hassas kişilik özelliklerinin insan ilişkilerinde getirdiği sorunları minimum seviyeye indirmeye yardımcı olmak gibi…

Ayrıca her kampsümüzde acil durumlarda  öğrencilerimizin faydalanacağı  revirlerimiz vardır.

Tıbbi Hizmetler

Öğrencilerimiz sağlık hizmetlerini, aile hekimi nakillerini en yakın Aile Sağlığı Merkezlerine aldırarak karşılamaktadır. E-nabız üzerinden ya da aile hekimliğine bizzat başvurarak bu değişiklik sağlanabilmektedir. Acil durumlar için T.C. Sağlık Bakanlığı bünyesinde yürütülen 112 Sağlık Hizmetleri kullanılmaktadır. Ayrıca kampüslerimizde (Rektörlük B Blok/Tuzla-Orhanllı/Cevizli kampüsleri) uzman hemşire ile hafif sağlık hizmetleri (pansuman v.b.) verilmektedir.