Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı

Beslenme Hizmetleri Birimi Hakkında

Üniversitemizin kuruluşundan bu yana Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren öğrencilere yönelik hizmetlerin en önemlilerinden biri beslenme hizmetidir. Bu hizmeti gerçekleştirirken en önemli faktörün insan sağlığı olduğunun bilincinde olup, öğrencimize yönelik sağlıklı ve hijyenik ortamı sağlayan, en iyi koşullarda hazırlanmış, kişinin günlük alması gereken besin öğelerinden oluşan menü sunulmaktadır.

Öğrencilerimiz için hazırlanan yemek menüleri öğrencilerin günlük kalori ve protein ihtiyaçları, (kadınlar için ortalama günlük 1800-2000 kcal, erkekler için 2200-2500 kcal ) mevsim koşulları, yemeklerin birbiri ile uyumu ve çeşitliliği göz önünde bulundurularak Gıda Mühendisi i ile yüklenici firmanın Gıda Mühendisi tarafından ortaklaşa çalışma yapılarak öğrenci talebi ve yoğunluğuna göre belirlenerek hazırlanmaktadır. Aylık Menüler sitemizde düzenli olarak yayınlanmaktadır.

Yemeklerimiz hizmet sunucusu tarafından karşılanmakta olup; temizlik ve hijyen kurallarına dikkat edilerek hazırlanmakta öğrenci ve personelimize sunulmaktadır.Vejeteryan yemeklerimiz pandemi öncesi verildiği gibi pandemi sonrasıda verilmeye devam edilecektir.

Pişirilen yemeklerin denetim ve kontrolleri başkanlığımız denetim komisyonu tarafından rutin aralıklarla yemek pişirme ve hazırlamada kullanılan hammadde ve malzemelerin alımından başlayıp,  depoların tertip düzen ve depolama şartlarına uygun olup olmadığı, kullanılan malzemelerin temiz ve hijyen koşullarına uygun olup olmadığı, personelin temizlik ve hijyen kurallarına uyup uymadığı gibi yemeğin sunulma aşamasına gelene kadar tüm kritik kontrol noktalarında yapılmakta, yapılan denetimler tutanak altına alınmaktadır. Denetim neticesinde gerekli olduğu hallerde firma ile imzalanmış sözleşme hükümleri gereği; sözlü, yazılı uyarı ve cezai yaptırımlar uygulanmaktadır.

Öğrenci yemekhanelerine sevk edilen yemekler ise yemek saatinden en az 1 saat öncesinden Gıda Mühendisi tarafından duyusal analizleri (görünüş-tat-koku- kıvam vs.) yapılarak servise sunulmaktadır.

Mutfağımız pişirme sonrası, yemekhanelerimiz ise servis sonrası temizlenmekte ayrıca her ay düzenli olarak ilaçlanmaktadır.

Mutfak ve yemekhanelerimizde çalışan personelin (aşçı, garson, bulaşıkçı vb.) bulaşıcı hastalık taşıyıp taşımadıkları düzenli olarak yapılan portör muayeneleri ile takip edilmektedir.

Yemek hizmeti; Güney yerleşkemizde 1, Kuzey yerleşkemizde 1, Kartal-Cevizli yerleşkemizde 1 ve Tuzla Orhanlı yerleşkemizde de 1 olmak üzere toplamda dört adet yemekhanemizde tüm öğrencilerimiz ve Akademik İdari personelimize  sunulmaktadır.

Ortalama günlük 3000 öğrenciye yemek hizmeti veren yemekhanelerimizde kartlı sistem (MKART) kullanılmaktadır.

Üniversitemizde her yıl 60 öğrencimize %100 yemek bursu, yemek hizmeti alan tüm öğrencilerimize ise  %80 yemek bursu verilmektedir. Bütçe imkanlarımız doğrultusunda bu sayıların her yıl artırılması düşünülmektedir.

Üniversitemiz Öğrencilerine sunulan öğle yemeklerimizden artan gıdalar ilgili Firma ile yapılan işbirliği sonucunda Belediyeler aracılığı ile israfa uğratılmadan ihtiyaç sahiplerine verilmektedir.(Pandemi öncesi yıllarda)

Üniversitemizde yemek hizmeti ve gıda hizmeti alan Tüm öğrencilerimi ile  Akademik  ve İdari Personelimize Catering firmaları tarafından verilecek hizmetlerde yerel ürün şartı koyularak organik ve sağlıklı ürünler temin edilmektedir.

Üniversitemiz Kadıköy Güney Yerleşkesinde bulunan spor tesislerimiz hizmet satın alma yoluyla işletmeye verilmiş olup, bu tesislerden öğrencilerimiz, akademik personelimiz ve idari personelimiz hergün 10.00- 17.00 saatleri arasında futbol, voleybol, basketbol ve tenis kortundan ücretsiz olarak yararlanmaktadırlar.

Ayrıca söz konusu tesislerimizden dış katılımcılar da ücret karşılığında yararlanmaktadırlar. İşletme gerekirse ücret karşılığında İlköğretim, ortaöğretim ve lise düzeyindeki öğrencilere  hizmet sunabilmektedir.

Kullanım Hakkı Üniversitemize ait olan ve Kartal Cevizli Yerleşkemizde bulunan kapalı spor salonundan Öğrencilerimiz Akademik ve İdari Personelimiz ücretsiz olarak yararlanmaktadırlar.

Tuzla Orhanlı Yerleşkemizde bulunan futbol sahamızdan da Tüm öğrencilerimiz, Akademik personelimiz ve İdari personelimiz ücretsiz olarak yararlanmaktadırlar.