Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı

Beslenme Hizmetleri Birimi Hakkında

Üniversitemizin kuruluşundan bu yana Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren öğrencilere yönelik hizmetlerin en önemlilerinden biri beslenme hizmetidir. Bu hizmeti gerçekleştirirken en önemli faktörün insan sağlığı olduğunun bilincinde olup, öğrencimize yönelik sağlıklı ve hijyenik ortamı sağlayan, en iyi koşullarda hazırlanmış, kişinin günlük alması gereken besin öğelerinden oluşan menü sunulmaktadır.

Öğrencilerimiz için hazırlanan yemek menüleri öğrencilerin günlük kalori ve protein ihtiyaçları, (kadınlar için ortalama günlük 1800-2000 kcal, erkekler için 2200-2500 kcal ) mevsim koşulları, yemeklerin birbiri ile uyumu ve çeşitliliği göz önünde bulundurularak Gıda Mühendisi i ile yüklenici firmanın Gıda Mühendisi tarafından ortaklaşa çalışma yapılarak öğrenci talebi ve yoğunluğuna göre belirlenerek hazırlanmaktadır. Aylık Menüler sitemizde düzenli olarak yayınlanmaktadır.

Yemeklerimiz Kuzey Yerleşkesimizde bulunan mutfağımızda temizlik/hijyen kurallarına dikkat edilerek hazırlanmakta ve Fakülte/Yüksekokullarda bulunan yemekhanelerimizde personel ve öğrencimize sunulmaktadır.

Pişirilen yemeklerin denetim ve kontrolleri başkanlığımız denetim komisyonu tarafından rutin aralıklarla yemek pişirme ve hazırlamada kullanılan hammadde ve malzemelerin alımından başlayıp,  depoların tertip düzen ve depolama şartlarına uygun olup olmadığı, kullanılan malzemelerin temiz ve hijyen koşullarına uygun olup olmadığı, personelin temizlik ve hijyen kurallarına uyup uymadığı gibi yemeğin sunulma aşamasına gelene kadar tüm kritik kontrol noktalarında yapılmakta, yapılan denetimler tutanak altına alınmaktadır. Denetim neticesinde gerekli olduğu hallerde firma ile imzalanmış sözleşme hükümleri gereği; sözlü, yazılı uyarı ve cezai yaptırımlar uygulanmaktadır.

Öğrenci yemekhanelerine sevk edilen yemekler ise yemek saatinden en az 1 saat öncesinden Gıda Mühendisi tarafından duyusal analizleri (görünüş-tat-koku- kıvam vs.) yapılarak servise sunulmaktadır.

Mutfağımız pişirme sonrası, yemekhanelerimiz ise servis sonrası temizlenmekte ayrıca her ay düzenli olarak ilaçlanmaktadır.

Mutfak ve yemekhanelerimizde çalışan personelin (aşçı, garson, bulaşıkçı vb.) bulaşıcı hastalık taşıyıp taşımadıkları düzenli olarak yapılan portör muayeneleri ile takip edilmektedir.

Yemek hizmeti; Güney yerleşkemizde 1, Kuzey yerleşkemizde 2, Kartal-Cevizli yerleşkemizde 1 ve Tuzla Orhanlı yerleşkemizde de 1 olmak üzere toplamda beş adet yemekhanemizde tüm öğrencilerimiz ve Akademik İdari personelimize  sunulmaktadır.

Ortalama günlük 3000 öğrenciye yemek hizmeti veren yemekhanelerimizde kartlı sistem (MKART) kullanılmaktadır.